Якщо у дитини болить живіт

Я не говорю тут про ті випадки, коли у дитини болить живіт у зв’язку з розладом шлунку, з кишковою інфекцією або з гострою діареєю. Ні, мова йде про що раптово виникає і часто з’являється болю, що гострому або тягне, зазвичай — нападоподібною і завжди вимагаючою негайного огляду лікарем. І такі випадки зустрічаються в практиці вельми і вельми нерідко.

Іноді дитина скаржиться на те, що черевце у нього болить «где-то у середине», у районі пупка. Біль може початися вранці, перед відходом в дитячий сад або в школу, або вдень — під час гри. Дитина затихає, кидає всі справи, скаржиться, що у нього болить, але де саме і як болит: спазм це або коліка — розповісти, звичайно, не може. Іноді мама помічає, що він блідне, ніс загострюється, щоки западають. Такий напад триває декілька хвилин, потім все проходить, і дитина повертається до своїх занять.

Деколи такі напади трапляються кілька разів в тиждень, більш менш регулярно.

Болі навколо пупка — справа звичайна (ми ще повернемося до них трохи пізніше), і, нехай навіть не завжди відразу зрозуміла їх причина, вони не викликають такої тривоги, як болі в інших місцях живота: вище — в області шлунку, правіше — в області апендикса, лівіше — в області товстого кишечника.

Одін американський автор кілька років тому написав книгу, яка так і називається — «Если у дитини болить живот». Вивчивши сотні випадків таких болів, зробивши масштабні дослідження, в ході яких було виконано максимальне з можливих кількість найрізноманітніших аналізів, він виявив, що точно визначити причину болю виявилося можливим лише в декількох окремих випадках. І досвід педіатрів підтверджує ці виводи.

У тих, що існують в несприятливих умовах життя і слаборозвинених країнах визнано, що 80% всіх випадків виразки шлунку і дванадцятипалої кишки у дорослих людей зобов’язані своїм походженням саме цим, одержуючим все більше розповсюдження бактеріям. Це відкриття провело справжню революцію в розпізнаванні нової патології.

Але хеликобактерии не у меншій мірі відповідальні і за появу гастритів і у дітей, і у дорослих, тому при наполегливих болях в животі потрібно подумати і про такий діагноз. При утрудненнях в діагностиці, окрім прийнятих в подібних випадках аналізів (серологічного, тесту на сечовину), іноді необхідно зробити фиброга-строскопию з неодмінною біопсією слизистої оболонки. Кампілобактерії добре піддаються лікуванню антибіотиками, особливо антиби-отиками-макролидами типу еритроміцину.

Але навіть якщо виключити всі ці причини як можливі для виникнення у дитини болів в животі, зробивши всі необхідні лабораторні аналізи і інструментальні обстеження, проблема іноді не простіша. Її як і раніше з літу не вирішити.

Деякі діти не переносять «священного» для батьків кави з молоком або уранішнього шоколаду з чи молоко Насправді, вони, як більшість людей, страждаючих колітом, не переносять молока. Якщо його виключити з вживання і замінити концентрованим, таким, що згущує, яке із-за довгого процесу приготування стає більш легкотравним, ці болі в животі, разом з часто супроводжуючою їх нудотою, зникнуть. Самий кращий тест в цьому випадку — до певного часу не примушувати дитини пити за сніданком кави з молоком і подивитися, що буде.

Частою причиною болів в животі служать замки. Особливо вони характерні для дівчаток — «подумать тільки, вона вся в мать: такі ж запоры!» Замок може привести до дуже гострих і різких болів. Згадую, як одного разу — пройшло вже досить багато років — мене в дванадцять годинників ночі викликали до маленької дівчинки. Батьків дуже турбував її стан, вони побоювалися апендициту. Я оглянув дитину і виявив, що дівчинка, абсолютно здорова, ніяких ознак апендициту не немає, зате є замок, що продовжується вже дві доби. Одна-едінственная гліцеринова свічка вилікувала одночасно і дівчинку, і її родителей!

Необхідно звернути особливу увагу ще ось на что: болі в животі, як і головні болі, нерідко пов’язані з психологічними проблемами. Дитині зробили сувору догану, він боїться признатися, що отримав погану відмітку, він розбив мамину улюблену вазу або втратив гаманець — через все це цілком може виникнути біль. Подібні ж напади часто викликає певна їжа, особливо в тих випадках, коли дитину примушують є насильно. Біль в животі перед їжею або під час їжі, коли на стіл подають блюдо, яке дитині не подобається, дуже поширене явище, і це у жодному випадку не симуляция! У дитини насправді болить живіт. Біль в животі, викликаний реальною або передбачуваною конфліктною ситуацією, властивий дітям не-довірливим, легко збудливим, тому що встановлено абсолютно точно: подібні психосоматичні прояви виникають куди частіше у маленьких іпохондриків, чим у їх агресивніших і відкритих однолітків.

Проте навіть в подібних випадках є сенс подумати про деякі зміни в харчовому режимі дитини, тому що у такої дітвори набагато частіше розвивається коліт, запалення товстої кишки, патологічний стан, краще вивчений і поширеніший у дорослих. Можна легко уникнути виникнення таких захворювань, спробувавши зрозуміти причини можливих конфліктів, виключивши з меню каву з молоком і зменшивши кількість свіжих овочів і продуктів, що містять крохмаль. Лікувати їх допоможуть ліки на основі порошків теллура, до складу яких, зокрема, входять солі алюмінію. Крім того, корисні препарати, що створюють захисну плівку в кишечнику, і протиспазматичні засоби (такі, як атропін або багато новітніх синтезованих препаратів) у поєднанні з молочнокислими ферментами. Останнє пояснюється тим, що причиною подібних захворювань і інших видів коліту можуть стати дисбактеріоз (порушення балансу кишкової мікрофлори) або грибкова інфекція (найбільш частий збудник — candida albicans), викликані прийомом антибіотиків, які прописуються зараз все частіше і частіше.

Коліт, пов’язаний з роздратуванням товстої кишки, може не тільки викликати болі, але і приводити до чергування періодів проносу і замку. У кожному окремому випадку лікар повинен постаратися точно визначити причину конкретного захворювання (наприклад, паразити це або ж кишкова інфекція) і призначити терапію, відповідну саме при виявленій причині хвороби. Проте ті способи лікування, про які я говорив вище, теж можуть допомогти досить швидко досягти мети, тим більше що найчастіше мова йде просто про швидкоплинні нездужання.

Істочник: www.detzdrav.com

Комментировать »

admin | 06.10.2015 | В рубриках: Різне

Адрес для трекбека | Comments RSS

Оставьте отзыв