Шкіра людини. Будова і функції.

"Кожа людини – це просто диво еволюційної инженерии: вона забезпечує водонепроникність тіла, блокує і знищує шкідливі бактерії, регулює температуру і знаходиться в постійному контакті з мозгом".
Маккачеон

Ще з шкільного курсу біології Ви знаєте, що людська шкіра вважається за найбільший орган людини (приблизно 16 % від всієї маси тіла) і в цілому покриває площу в 1,5-2 квадратних метра. Шкіра виконує масу різних захисних і метаболічних функцій, що стабілізують ваш організм. Всього 7 квадратних сантиметрів шкіри вмещают: 19 мільйонів кліток, 625 потових залоз, 90 жирових залоз, 65 волосків, 6 метрів кров’яних судин і 19 тисяч сенсорних кліток.

Шари шкіри
Наша шкіра має два шаруючи. Зовнішній шар, епідерміс, складається приблизно з 12 до 15 шарів кліток. Товщина епідермісу складає приблизно 0,07 – 0,12 міліметрів (біля товщини звичайного листа писального паперу). Цей верхній шар в основному складається із змертвілих кліток, які постійно оновлюються новими клітками. Айзек Азімов пояснює цей процес в книзі «Тело человека»:
«Клетки у основі епідермісу – живі, постійно ростуть і розмножуються, так що клітка за кліткою виштовхуються вгору від дерми. Без притоки крові клітка вмирає, і інтенсивність нашого життя постійно стирає цей мертвий матеріал з поверхні нашого тіла, але він постійно замінюється новим знизу, і ми, таким чином, містимо наш епідерміс весь час свежим»
Внутрішній шар, дермис, є еластичною пористою областю, завтовшки приблизно в 2 міліметри, що складається в основному з коллагенной сполучної тканини (колаген – волокнистий протеїн, що виявляється в шкірі). Дерміс сполучений з епідермісом желобчастой прошарком, що складається з нервів, кров’яних судин, волосяних фолікул, сальних залоз і потових залоз, – у кожного компоненту є своя, особливо важлива функція. Кожен волосяний фолікул, наприклад, містить один волосок, який передає сигнал про дотик до сенсорного нерва, який розташований навколо фолікула. Сальні залози проводять в’язку секрецію, звану шкірним салом, щоб забезпечувати шкірі водонепроникність. Потові залози допомагають охолоджувати шкіру і підтримувати постійну температуру тіла.

Функції шкіри
Одна з найважливіших функцій шкіри – забезпечувати нам відчуття дотику. Дуже добре про це сказав Вернер Гитт:
«Наиболее важливою якістю нашої шкіри є те, що вона містить в собі наше відчуття дотику. Це дотик дуже складно вивчити. Всі останні наші відчуття мають окремий, визначений і відповідальний за нього орган, який можна вивчити. Але шкіра людини розкинулася по всьому тілу і її не можна розмежувати або "отключить". Учені, спостерігаючи за сліпими людьми, можуть дізнатися багато про зір. Це також стосується і вивчення глухих людей для того, щоб більше дізнатися про слух. Але це просто неможливо зробити з відчуттям осязания».
Рецептори (від латинського слова receptor – "записывающее устройство") розташовані в нервових закінченнях волокон і використовуються для уловлювання стимулів і перетворення їх в нервові імпульси, які відсилаються в мозок через периферійну і центральну нервові системи.
Рецептори також розташовані у внутрішніх органах, м’язах і скелетних суглобах; вони можуть сприймати таку інформацію, як температура чашки кави або грубість поверхні наждаку. Хоча ми "прикасаемся" за допомогою нашого епідермісу, насправді все реєструється в дермисе і передається до центральної нервової системи.
Ще одна дуже важлива функція шкіри полягає в тому, щоб допомагати тілу підтримувати постійну температуру. Містер Гиллен писал: «Слово homeostatis походить від двох грецьких слів homeo (означає такий же або схожий) і statis (означає той, що стоїть або залишається). Тому слово означає "остающийся неизменным"». Середня температура тіла людини складає 37 градусів за Цельсієм, та варто їй піднятися на 2-3 градуси і залишитися такій впродовж якогось часу, людини тоді, найшвидше, чекає фатальний результат. Яким же чином тоді наше тіло підтримує стабільну температуру? Це відбувається за допомогою методу охолоджування, який відомий як перспирация (потовиділення). Головні джерела тепла в нашому тілі – робота внутрішніх органів, наприклад, серця і нирок, які постійно трудяться.
Тепло, породжуване цими органами, несеться кров’ю і рівномірно розподіляється по всьому тілу. Це ефективний шлях повільного розсіювання тепла. Але що ж відбувається, коли нашому тілу треба швидко позбавитися від тепла? Айзек Азімов далі пишет:
«Мы оснащені маленькими залозами, розподіленими по всьому нашому тілу. Їх загальна кількість приблизно 2 мільйони і їх завдання полягає в тому, щоб виводити воду на поверхню нашого тіла. Потрапивши на поверхню, вода випаровується, і тепло, таким чином, покидає організм. Це потові залози, а рідина, що виробляється – це піт або перспирация. Потові залози складаються з маленьких трубочок, основна частина яких знаходиться глибоко в дермисе. Ці трубочки тягнуться вгору, досягаючи епідермісу. Крихітні отвори на поверхні нашого тіла – пори, і вони ледве видно неозброєним поглядом. Коли ви наполегливо працюєте або інтенсивно рухаєтеся, виробництво тепла збільшується, і тоді потові залози прискорюють виділення поту. Це також відбувається, коли температура висока. Швидкість виділення поту може перевищити швидкість випаровування, особливо якщо вологість повітря висока, оскільки швидкість випаровування падає із збільшенням вологості повітря. Потовиділення тоді накопичуватиметься на тілі у вигляді капель»
Температура визначає, як багато потових залоз має чоловік, так само як кількість сонця визначає, скільки меланіну у людини в шкірі. Люди, що живуть в печені вологому кліматі, схильні мати більше потових залоз, і у них потовиділення відбувається з меншою концентрацією солі, чим у людей, які живуть в холоднішому і сухішому кліматі.
Шкіра працює також як хімічний переробляючий завод для всього тіла. Коли ви знаходитеся на вулиці, шкіра вбирає в себе ультрафіолет, витікаючий від сонячних променів, а потім використовує його для конвертації хімічних речовин у вітамін D. Цей вітамін дуже важливий для нашого тіла, тому що він допомагає стимулювати поглинання кальцію. Без кальцію наші кістки ростуть тонкими і крихкими, що, врешті-решт, приводить до таких хвороб, як рахіт і остиомелит (хвороба скелета, яка послаблює кістки). На додаток, епідерміс містить спеціальний пігмент, званий меланіном, який відповідає за колір нашої шкіри. Він так само відповідає за захист від ультрафіолетового світла.
Меланін поглинає ультрафіолетове світло, не заподіюючи собі ніякої шкоди, і служить захистом для розташованого під ним шаруючи. Як і вітамін D, меланін формується під дією сонячного світла, тому люди в тропічних регіонах мають набагато більше меланіну для захисту від ультрафіолету, тоді як люди в північних регіонах фактично не мають меланіну. Але не всі люди здатні виробляти меланін. Іноді деякі люди взагалі народжуються без здатності проводити меланін. Їх шкіра і волосяний покрив мають блідо-рожевий відтінок, а колір їх очей рожево-червоний, оскільки крихітні кров’яні судини видно у веселкової оболонки їх очей (де зазвичай і формується колір очей – синій, зелений, карий або коричневий). Людину, яка страждає такою хворобою, називають альбіносом, що означає відсутність пігментації. Така хвороба властива не тільки людям, але і деяким видам тварин (наприклад, білий щур, білий слон, білий тигр і так далі).
Далі, шкіра також допомагає захистити внутрішню частину нашого тіла. Якщо ви коли-небудь були в парку розваг, ви, напевно, бачили атракціон, в якому машинки при їзді ударяються один об одного. Зіткнення таких машин абсолютно безпечні, оскільки по всьому периметру вони мають гумові кільця. Наша шкіра дуже нагадує такі гумові кільця, виконуючи роль поглинача ударів і шоків, захищаючи, таким чином, наші внутрішні органи. Якби у нас не було цього "амортизатора", ми навряд чи б змогли, роблячи які-небудь фізичні вправи, не ушкоджуючи свої внутрішні органи.

Старіння шкіри.
Окрім вищеперелічених функцій шкіри є ще одна важлива – естетична функція.
На що ми звертаємо увагу при першому погляді на людину? На його обличчя, точніше на шкіру. Зовнішній вигляд шкіри залежить від безлічі факторов: від живлення, впливу навколишнього середовища і відходу.
На жаль, людська шкіра схильна до старіння. Особливо цей факт турбує жінок. Але за наявності своєчасного належного відходу можна надовго зберегти красу, свіжість і граціозність. Виглядати молодше за свої роки допомагають якісна косметика, косметологічні процедури і, звичайно, ін’єкційна контурна пластика, уколи краси, мезотерапия, биоревитализация, редермализация.

Декілька цікавих фактів про нашу шкіру.
●С віком клітки шкіри втрачають здатність швидко обновляться: регенерація стає повільною. У новонароджених клітки шкіри оновлюються кожні 72 години, а у людей від 16 до 35 років це відбувається вже тільки раз на 28-30 днів.
●Если з’являються прищі на лобі – це ознака проблем з травленням і шлунково-кишковим трактом. Угрі на побородке свідчать про гормональні збої. І вообще: стежите за станом шкіри, вона здатна сигналізувати про проблеми, що тільки-тільки зароджуються.
●Гладкость шкіри залежить від стану колагену. У молодому організмі його клітки скручені, від чого поверхня шкіри більш натягнута і гладка. З віком стан шкіри погіршується через нестачу живлення і поганої води. Тому кращий спосіб поліпшити тонус шкіри – пити не кип’ячену, а бутильовану воду і ретельно продумувати раціон.
●На шкірі дорослого в середньому знаходиться від 30 до 100 родимок, а іноді їх число перевалює за 400. Кількість родимок зв’язана із швидкістю старіння організму. Є думка, що люди з множиною родимок менш схильні до вікових захворювань.

Підготовлено Авторським кабінетом контурної пластики «Ботокс Люкс»
м. Київ, Русановка, бульвар Давидова, 3, тіл.: (044) 295-51-61, (050) 355-95-49
e-mail: info@botox.kiev.ua
Адреса нашого веб-сервера сайта:
http://www.botox.kiev.ua/
http://www.botox.kiev.ua/node/67

Комментировать »

admin | 05.10.2015 | В рубриках: Різне

Адрес для трекбека | Comments RSS

Оставьте отзыв